Зростання ВВП України забезпечив попит домогосподарств
Держслужба статистики оприлюднила в п'ятницю уточнену оцінку номінального ВВП за 2011 рік, яка виявилася на 0,2% краще попередньої - 1,31 трлн гривень.
Показник зростання реального ВВП в 5,2% залишився незмінним, пише "Коммерсант-Украина".
При цьому Держстат поліпшив оцінку зростання реального ВВП в I (з 5,3% до 5,4%), II (з 3,8% до 3,9%) і IV (з 4,6% до 4,7%) кварталах, знизив оцінку III кварталу (з 6,6% до 6,5%).
Таким чином, в кінці року темпи зростання загальмувалися не на 2 відсоткових пункти, як повідомлялося раніше, а на 1,8 в. п.
Приблизно так само знизилися темпи зростання валового нагромадження основного капіталу підприємств - з 18,8% до 16,9% , а в держсекторі навіть спостерігалося зниження темпів падіння попиту з 10,5% до 5,7%.
Гальмування економіки посилило зниження темпів зростання попиту домогосподарств з 17,8% до 12,8% і прискорення темпів падіння реального експорту - з 2,2% до 5,6%.
За оцінкою економіста ІК Dragon Capital Олени Бєлан, якщо поглиблення спаду експорту було викликано зовнішніми причинами, то гальмування попиту домогосподарств стало наслідком заморожування банками кредитних програм.
У результаті заощадження громадян скоротилися як в IV кварталі (-18,4%), так і за підсумками 2011 року (-29,6%).
"Цей фактор в нинішньому році стане помітний в більшій мірі, оскільки кредитування ще не відновилося, а запаси населення вже виснажуються", - відзначає вона.
Поліпшення попиту з боку держсектора Бєлан пояснює традиційним для кінця року фінансуванням капітальних витрат за залишковим принципом.
В IV кварталі 2010 року попит сектора держуправління зріс на 10%, кварталом раніше - на 5,8%.
Фактично прискорення зростання ВВП в минулому році з 4,2% до 5,2% було викликано високим внутрішнім попитом населення (зростання на 15% порівняно з 7,9% в 2010 році) і валовим нагромадженням основного капіталу (10% і 4,9% відповідно).
За словами директора економічних програм центру ім. Разумкова Василя Юрчишина, це пов'язано не стільки з реальним технічним переоснащенням підприємств, скільки зі збільшенням фінансування програм до Євро-2012.
Помітно нижче, ніж роком раніше, виявилися темпи зростання експорту товарів і послуг (сповільнилися з 4,5% до 2,2%) і попит держсектора (у 2010 році він ще показував зростання на 2,7%, в 2011 році впав - на 2,4%).
Фактори, що вплинули на гальмування економічного зростання в IV кварталі, не менш актуальні в поточному році.
"Швидше за все спаду експорту більше не буде. Однак подальше гальмування попиту з боку домогосподарств призведе до чергового погіршення показників економіки. За підсумками I кварталу ми оцінюємо зростання ВВП в 2-2,5%", - говорить Бєлан.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"