Експерти закликають підвищити ціни на дешеві сигарети
Україні потрібно продовжити розпочату раніше тенденцію до підвищення акцизів на тютюн. Причому основний акцент повинен бути зроблений на підвищенні акцизу на найбільш дешеві сигарети - сигарети без фільтру, які сьогодні залишаються найбільш доступними, особливо для молоді.
Як повідомляєє кореспондент ЛІГАБізнесІнформ, про це йшла мова в ході круглого столу, організованого міжфракційною депутатської групою «За майбутнє Україна без куріння» за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) у співпраці з Регіональним центром «Життя».
За даними третього звіту ВООЗ про глобальну епідемію тютюнопаління, підвищення в Україні акцизів на сигарети в 2008-2010 роках помітно знизило поширеність куріння. "Україна - хороший приклад оподаткування в останні роки, і вона близька до того, щоб стати кращим прикладом у світі", - зазначила Гайда Юреклі, економіст штаб-квартири ВООЗ з оподаткування тютюнових виробів.
За даними експертів, частка акцизного податку щодо вартості сигарет в Україні за підсумками 2010 року вище, ніж в інших пост-радянських країнах. Але сама ціна сигарет, у порівнянні з країнами Євросоюзу, - невисока.
Як зазначив експерт з питань акцизної політики, заслужений економіст України Олег Івченко, «сьогодні найбільша проблема з сигаретами без фільтру». «Незважаючи на серйозне подорожчання сигарет за попередні роки, сьогодні в Україні можна ще знайти пачки сигарет вартістю 3-3,5 гривні. Причина в тому, що податковий тиск на безфільтрові сигарети в 2,5 рази нижче. Виходить, для частини тютюнової продукції діє пільгове оподаткування. Це прямо суперечить рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров'я »- упевнений Олег Івченко.
За словами глави Бюро ВООЗ в Україні Кіз де Йонкере, саме цінова доступність тютюнової продукції - це ключовий чинник зростання підліткового куріння.
«Діти і підлітки - це найбільш сприйнятлива до зростання цін вікова група. Тобто є прямий зв'язок між питанням доступності ціни і підлітковим курінням», - вважає Кіз де Йонкере.
У свою чергу, завідувач сектором контролю над тютюном Українського інституту стратегічних досліджень при Міністерстві охорони здоров'я України Костянтин Красовський вважає, що ще одна проблема доступності сигарет - в недостатньому зростанні фіксованої (специфічної) частини акцизу за останній рік. «За 2011 р. ціна пачки зросла лише на 20 копійок. А якщо врахувати, що індекс інфляції в 2011 році вище темпу подорожчання тютюнових виробів, то виходить, що сигарети в реальних цінах навіть подешевшали», - пояснює Костянтин Красовський.
За словами експертів, подальше підвищення акцизу та удосконалення акцизної системи могли б додатково збільшити доходи державного бюджету від тютюнового акцизу. За підрахунками фахівців, доходи держбюджету від тютюнового акцизу зросли з 3,5 млрд. грн. в 2008 р. до 15,3 млрд. грн. в 2011 р.
Як повідомлялося раніше, за минулі роки Україні вдалося покинути групу лідерів країн по поширенню тютюнопаління. Якщо в 2005 р. щодня курило 37,4% населення, то в 2010 р. - 25,5%.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"