Мороз і мародери змусили Україну стати імпортером електроенергії
З 1 лютого Україна починає імпортувати електроенергію з Росії, одночасно припиняючи її експорт до Білорусі і Молдови.
Про це заявив головний диспетчер НЕК "Укренерго" Костянтин Ущаповський, пише газета "Комерсант-Україна".
"Це тимчасове рішення було прийняте для того, щоб покрити дефіцит електроенергії на ринку", - пояснив Ущаповський.
Голова наглядової ради "Київенерго", екс-міністр енергетики Іван Плачков зазначив, що Україна вже кілька років є чистим експортером електроенергії.
Дефіцит електроенергії з'явився після аварії на лінії електропередачі (ЛЕП) у Запорізькій області.
27 січня в прес-службі обласної державної адміністрації повідомили, що Запорізька атомна електростанція знизила виробництво і зупинила один із шести енергоблоків через падіння опори ЛЕП у Великобілозерському районі.
Обвалення сталося внаслідок того, що частини опори були відпиляні нелегальними збирачами металобрухту.
У рішенні Ради оптового ринку електроенергії (ОРЕ) від 30 січня говориться, що покрити дефіцит електроенергії спробували за рахунок постачання з теплових електростанцій.
Але ТЕС не впоралися зі збільшенням навантаження через різке похолодання. У зв'язку з цим в Україні станом на 30 січня, за даними ОРЕ, не працювало 9 енергоблоків ТЕС і один енергоблок АЕС.
"Зіграла свою роль і зношеність основних фондів державних генерацій", - говорить Плачков.
Для покриття дефіциту можна було запустити газо-мазутні блоки ТЕС.
Але, як наголошується в листі ради ОРЕ прем'єр-міністру Миколі Азарову від 30 січня, це вкрай негативно відбилося б на економічних показниках генеруючих підприємств, оскільки ціни на мазут і російський природний газ досить високі.
У листі вказується, що з грудня 2011 рентабельність виробництва електроенергії на українських ТЕС становить мінус 17%, а загальні збитки генеруючих підприємств за грудень 2011 - січень 2012 року досягли 650 млн гривень.
Тому рада ОРЕ звернувся до прем'єр-міністра із проханням дозволити імпорт електроенергії "як тимчасовий захід на період надзвичайної ситуації".
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"