Бельгійці позичили уряду по 520 євро
Громадяни Бельгії підмінили собою інституційних та міжнародних інвесторів і забезпечили уряду щонайменше місяць життя без необхідності рефінансувати борг.
Бельгійці придбали випущені спеціально для роздрібних інвесторів держоблігації на 5,7 млрд євро, пише газета "Ведомости".
Розміщення проходило протягом 10 днів до 2 грудня, і влада розраховувала залучити близько 200 млн євро.
Але, за повідомленням Бельгійського боргового агентства, громадяни надали суму, яка майже в 30 разів перевищує цю оцінку. Фактично, кожен житель країни позичив уряду 520 євро.
Допомога громадян допомогла значно покращити ситуацію на ринку бельгійського держборгу.
Як відомо, 25 листопада прибутковість десятирічних облігацій підскочила до 5,9% після того, як агентство Standard & Poor's знизило кредитний рейтинг країни з АА+ до АА із негативним прогнозом.
Агентство пояснило своє рішення тим, що країна з квітня 2010 р. не може сформувати постійно діючий уряд, а держборг, який становить 356 млрд євро, приблизно дорівнює 100% ВВП.
Крім того, Бельгія - одна із найбільш відкритих економік єврозони (обсяг експорту дорівнює 80% ВВП), і "будь-яке скорочення зовнішнього попиту може чинити на неї значний негативний вплив", заявили аналітики Standard & Poor's.
На торгах 6 грудня прибутковість десятирічних облігацій становить 4,462%, знизившись на 211 базисних пунктів до закриття п'ятниці.
І сьогодні нарешті король Альберт II затвердив постійний склад уряду, до якого увійшли шість партій.
Прибутковість за запропонованими громадянам облігаціями склала 4%; це вище, ніж пропонують банки за депозитами.
Основним фактором успішного розміщення стала висока норма заощаджень у Бельгії, вважають в борговому агентстві.
Свою роль зіграв і фактор патріотизму, вважають там; за покупку облігацій, крім того, агітував колишній прем'єр-міністр Ів Летерм, який пообіцяв сам придбати їх.
В результаті уряду потрібно буде залучати менше коштів на рефінансування боргу в 2012 році.
Особливо важливо те, що у разі погіршення ситуації на ринках влада зможе почекати кілька місяців, поки вона не нормалізується, відзначає директор казначейства та ринків капіталу Бельгійського боргового агентства Ганна Леклерк.
Здатність Бельгії залучити гроші у своїх громадян повинна переконати і учасників ринку надавати їй кошти за розумними ставками.
"Це показує міжнародним інвесторам, що місцеві заощадження можуть бути реальною альтернативою", - каже економіст ING Bank Петер Ванден Хоут.
За рік Бельгії потрібно рефінансувати близько 80 млрд євро боргу.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"