Нерівність країн перешкодить створенню Євразійського Союзу - експерт
У рамках Євразійського Союзу Росія буде не тільки набагато більшою і краще озброєною державою, ніж решта потенційних держав - членів союзу.
Російська Федерація домінуватиме розмірами, потугою й сумою ресурсів над усіма майбутніми членами союзу, разом узятими.
І хоча ця невідповідність є особливо серйозною перешкодою для політичного об'єднання, вона призведе до проблем і в Митному союзі, пише доцент кафедри політології Національного університету "Києво-Могилянська академія" Андреас Умланд у статті для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".
Водночас, на його думку, територіальні простори і збройні сили Росії не є проблемою ні для вже створеної Зони вільної торгівлі між кількома пострадянськими республіками, ні для Шанхайської організації співробітництва (ШОС) - двох інших великих посткомуністичних інтеграційних проектів.
"Скасування обмежень у сфері міжнародної торгівлі саме собою не означає перерозподілу політичної влади між учасниками таких угод. Таким чином, невеликі держави-члени, які укладають угоди про вільну торгівлю, не дуже ризикують і не ущемляють свого суверенітету", - відзначає експерт.
Що стосується ШОС: до її складу входять два великі гравці з конкуруючими інтересами і різними, але порівнянними ресурсами. Росія залишається ядерною супердержавою та важливим гравцем у міжнародній дипломатії, вважає Умланд.
Китай, за його словами, також має ядерну зброю, однак не має такого арсеналу зброї масового знищення.
Але за останній час Китай став промисловим центром світу, економічна могутність і фінансові ресурси якого значно перевершують російські.
Результуючий загальний приблизний баланс сил між двома домінуючими членами ШОС робить цю організацію відносно стійким проектом, прийнятним і для менших його членів.
На відміну від ЗВТ СНД і ШОС, для створення Євразійського союзу - пострадянської наднаціональної структури - розміри території, чисельність населення, а також міжнародна вага Росії становлять істотну проблему.
Москва буде набагато більшою, ніж перша серед рівних, і за умовчанням стане фактично новим імперським центром - навіть якщо Кремль не претендуватиме на таку роль, вважає Умланд.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"