Зростання економіки України виглядає неоднозначно – експерт
Зростання економіки України 2011 року не базується на фундаментальних змінах, а тому виглядає занадто неоднозначно.
Про це пише для DT.UA в своїй статті начальник відділу аналізу та досліджень "Райффайзен Банк Аваль" Дмитро Сологуб.
Зокрема, аналізуючи зростання ВВП України на 5,3%, експерт відзначив, що у разі збереження таких темпів зростання повернення до докризового рівня виробництва відбудеться не раніше 2012-2013 років.
Крім того на зростання ВВП вплинуло подорожчання на світових ринках цін на метал, яке виникло через світову нафтову кризу.
"Таким чином, попри те, що наша країна є нетто-імпортером енергоресурсів, підвищення нафтових цін позитивно впливає на темпи зростання української економіки. Однак така залежність має і зворотний вплив, що й було продемонстровано 2008 року", - зазначив експерт.
На думку Сологуба, зростання податкових надходжень на 44% пояснюється не тільки зростанням економіки, але і низькою базою порівняння щодо політично нестабільного 2010 року.
Крім того, на вплив платежів до бюджету вплинула зростаюча інфляція.
"Якщо ж порівнювати з планом доходів бюджету за звітний період, то значного перевиконання планових показників не спостерігається - в січні - квітні 2011 року доходи загального фонду держбюджету становили 104% від плану", - відзначає аналітик.
Щодо позитивного платіжного балансу, то він був досягнутий в основному за рахунок припливу капіталу за статтею "інший капітал". Близько 2,5 мільярда доларів з цієї суми становить аванс "Газпрому" за послуги з транзиту газу.
Невпевненості на курсових ринках, на думку Сологуба, додає і те, що "нез'ясовно високим залишається попит на готівкову іноземну валюту, чиста купівля якої в січні-травні сягнула 5,65 мільярда доларів - удвічі більше, ніж за аналогічний період 2010 року. Наприклад, це може бути пов'язано з активізацією тіньових операцій", - припустив експерт.
Сологуб вважає, що без проведення структурних реформ Україна приречена постійно потрапляти в кризові ситуації.
"Відповіддю на всі ці виклики мали стати обіцяні структурні реформи, без яких повторення кризи 2008-2009 років є лише питанням часу, незалежно від того, як розвиватиметься світова економіка", - пише аналітик.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"