НБУ пропонує компенсувати частину відсотків за іпотечними кредитами
Національний банк України виступає за введення механізму компенсації частини відсоткової ставки за іпотечними кредитами.
Про це заявив директор департаменту управління валютним резервом та здійснення операцій на відкритому ринку НБУ Олександр Дубіхвост під час "круглого столу" у середу в Києві, повідомляє агентство "Інтерфакс-Україна".
"Якщо будуть вноситися пропозиції в бюджеті наступного року передбачити компенсації, ми будемо це всіляко підтримувати, тому що, на нашу думку, це запустить механізм банківського кредитування і розширить коло споживачів, які зможуть дозволити собі іпотечні кредити", - сказав Дубіхвост.
За його словами, для зниження вартості іпотечних кредитів необхідно ширше використовувати плаваючу ставку за кредитом, а також посилити захист прав кредиторів.
Як повідомив Дубіхвост, НБУ має намір у 20-х числах квітня почати тестування нового ринкового індексу депозитних ставок фізосіб, який стане основою для розрахунку плаваючої ставки за кредитами.
Планується, що до кінця травня цей проект буде введений в промислову експлуатацію.
Також, за його словами, НБУ разом із комерційними банками підготував і передав до Верховної ради низку законопроектів, спрямованих на захист прав кредиторів.
За словами Дубіхвоста, станом на 12 квітня на коррахунках банків перебуває понад 16 млрд. гривень, в касах банків - близько 15 млрд. гривень готівки.
При цьому банки вклали 14 млрд. гривень у депозитні сертифікати НБУ і 63 млрд. гривень - в ОВДП.
"Тобто ми бачимо, що ліквідність в гривні банківської системи досить висока, але банки направляють цю ліквідність не на кредитування реального сектора економіки, а на вкладення в державні цінні папери, монетарні інструменти НБУ. Знову зростає споживче короткострокове кредитування", - зазначив директор департаменту НБУ.
Разом із тим, банкіри висловили думку, що механізм компенсації частини відсоткової ставки може виявитися обтяжливим для бюджету при його застосуванні до довгострокових позик.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"