Підвищення енергоефективності гальмує неповороткість можновладців – експерти
Попри визнання урядом пріоритетності запровадження енергоефективності, державні органи не реалізовують весь потенціал.
Такого висновку дійшли учасники круглого столу "Енергоефективність в Україні. Стан та перспективи", передає Deutsche Welle.
За словами заступника міністра промислової політики Віталія Немилостивого, проблема енергоефективності є однією з трьох першочергових проблем з підвищення конкурентоспроможності України.
На його думку, ця проблема вже почала вирішуватися в Україні у спосіб запровадження альтернативної енергетики.
Він згадав про виробництво струму з енергії сонця в Криму, поширення вітроенергетичних агрегатів по цілій Україні, а також про розробку програми зі збільшення використання метану з вугільних родовищ.
Немилостивий повідомив, що підвищити конкурентоспроможність промисловості має Національна програма з підвищення енергоефективності до 2020 року.
На виконання цієї програми, як сказав урядовець, Кабмін надав дозвіл розмитнювати енергоефективні технології без сплати ПДВ, дозволив здешевлення кредитів та запровадив "Зелений" тариф на електроенергію, що виробляється з відновлювальних джерел.
Водночас, президент Фонду енергоефективних інвестицій Ігор Черкашин сказав, що урядова підтримка часто буває вибірковою.
На відміну від країн Євросоюзу, де держава зі своїх ресурсів компенсує видатки виробників відновлювальної енергії, в Україні уряд перерозподіляє вартість тарифу через енергоринок, а це, на думку експерта, створює ґрунт для зловживань.
"Під гарними назвами в підсумку сформувався клуб "Зелений тариф", члени якого переходять із клану сировинних баронів до лав "зелених" енергетиків.
За ними стоїть велика черга тих, хто скаржиться на неможливість отримати такий тариф, оскільки вони не є членами цього високого клубу", - сказав Черкашин.
Він закликав державу скасувати цю монополію, аби уможливити доступ на український ринок альтернативної енергії іноземних інвесторів.
Однак, завідувач громадського інформаційно-аналітичного центру Микола Кононенко зауважив, що нинішня влада "не має світогляду, який би дозволяв провадити розмови на науково-технічні теми на рівні ухвалення держаних рішень".
Він наголосив на колосальному потенціалі України з осадження та збереження енергії, а також її виробництва з альтернативних джерел.
Кононенко навів цілу низку ініціатив українських науковців, які залишаються незатребуваними державою, але користуються попитом за кордоном.
Наприклад, у галузі переробки відходів і оптимізації енергобалансу держави.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"