За липову довідку про доходи хочуть "садити"
Законопроект про захист прав кредиторів та позичальників передбачає введення кримінальної відповідальності для позичальників-фізосіб за шахрайство з документами.
За чинним законодавством, така міра покарання передбачена лише для юросіб та фізосіб-підприємців.
Про це заявив один із авторів документу - народний депутат Юрій Воропаєв під час засідання Фінансового прес-клубу, DT.UA.
Як розповів парламентар, йому відомий випадок, коли позичальник, взявши на кількох роботах липову довідку про доходи, а також надавши інформацію про існування додаткового заробітку з оренди, зумів оформити кредит на 2 млн. доларів, після цього ж відразу зібрався тікати за кордон.
"Позичальник спокійно готується до виїзду на постійне місце проживання до Греції, не збираючись гасити кредит і на гасячи його за останні два роки, які він цим кредитом користується, - розповів Воропаєв. - Такого не повинно бути. Якщо люди допускають обман, вони повинні сидіти у в'язниці за це".
В той же час, законопроект про захист прав кредиторів та позичальників більшою мірою відстоює права позичальників, аніж фінустанов, - вважає Воропаєв. Мова йде, зокрема, про такі норми:
- заборона банкам в односторонньому порядку змінювати різноманітні комісії для позичальників;
- заборона банкам застосовувати штрафні санкції при достроковому погашенні кредиту позичальником;
- передбачення можливості для потенційних позичальників брати іпотечний кредит без погодження з органами опіки і піклування;
- закріплення змоги перераховувати кредит (право банку) при реструктуризації за курсом на момент видачі.
Серед норм, які захищають банки від шахрайства несумлінних позичальників, а отже, грають на руку вкладників:
- закриття лазівки для використання процедури банкрутства приватними підприємцями, які взяли споживчу позику;
- розширення доступу кредиторів до судових рішень, які приймаються під час проведення процедури банкрутства.
На думку голови правління "Райффайзен Банк Аваль" Володимира Лавренчука, хоча розроблений документ не є ідеальним, все-таки він достатньо якісно впорядковує відносини між банками та позичальниками. Доволі непоганим назвав законопроект і голова правління банку "Старокиївський" Юрій Яременко.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"