Зернова біржа створить Україні лише проблеми?
Кабінет міністрів на чолі з Миколою Азаровим відновив переговори з Росією та Казахстаном про створення причорноморської зернової біржі.
Про поновлення переговорів зі створення причорноморської зернової біржі та зернового пулу України з Росією та Казахстаном повідомив міністр аграрної політики Микола Присяжнюк, передає Deutsche Welle.
За його словами, цю ідею "підтримує Франція, Німеччина і всі причорноморські країни".
Однак раніше комісар ЄС із сільського господарства Маріанн Фішер-Боель не виключала, що така зернова спілка може створити Києву проблеми у взаєминах з ЄС.
Комісар нагадала, що Україна є членом СОТ, а решта учасників пулу до СОТ ще не вступили.
Від участі в таких проектах застеріг директор Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Ігор Бураковський:
"Є Міжнародна рада з пшениці, є міжнародні, як правило, транснаціональні компанії, які фактично виконують основні обсяги торгів. Світовий зерновий ринок вже сформований, там є відповідні закономірності, і тут слід діяти дуже і дуже обережно", - зазначив він.
Президент Української зернової асоціації Володимир Клименко раніше також заявляв, що Казахстану зернова спілка вигідна для забезпечення виходу його збіжжя до моря, Росії - дає можливість використання української інфраструктури для перевалки зерна.
Але ці перевалочні потужності становлять близько 32 млн. тонн на рік, створені коштом приватних інвесторів і ледве задовольняють внутрішньо український попит.
Клименко нагадав, що всі три країни постачають збіжжя в одні й ті самі регіони світу і є "здоровими конкурентами".
Більш вигідним Українська зернова асоціація вважає нарощувати обсяги українського зернового експорту та поліпшувати його якість.
А конкуренція за додаткові зернові ринки, за оцінками аграріїв, може спричинити "битву зі Сполученими Штатами Америки, Євросоюзом та іншими експортерами" і загрожує зниженням цін на збіжжя в світі.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"