Думка експерта: НБУ може перетворитися на лебедя, рака і щуку
На думку старшого аналітика компанії Phoenix Capital Андрія Нестерука, поділ відповідальності в НБУ може призвести до негативних результатів і навряд чи себе виправдає.
"Питання про те, чи потрібно розділяти функції монетарного та банківського регулятора, обговорюються не тільки в Україні, консенсусу щодо цього питання в світі немає", - зазначив аналітик.
За його словами, прихильники такого кроку вважають, що такий розподіл функцій дозволяє боротися з інфляцією.
"Монетарний регулятор, поєднаний з банківським регулятором може надмірно збільшувати грошову масу для того, щоб дати дешеві кредити банківській системі. У подібних діях дорікали НБУ наприкінці 2008 року", - говорить експерт.
При цьому Нестерук підкреслює, що противники такого поділу наголошують на необхідності тісної координації дій монетарного та банківського регуляторів.
"Якщо тісної координації не буде, може вийти ситуація, як у байці Крилова про лебедя, рака і щуку. В Україні ж, де відсутня координація дій між основними органами влади, це може призвести до вкрай негативних результатів", - вважає він.
Експерт також попереджає, що якщо монетарний і банківський регулятор будуть координуватися конфліктуючими політичними силами, неможливо буде здійснювати адекватну монетарну політику і забезпечувати підтримку банківської системи.
Більш важливим, на його погляд, на даний момент є питання незалежності НБУ і постановки йому правильних задач.
"Так, Конституція України ставить завдання підтримки стабільності грошової одиниці, але не визначає, що розуміється під стабільністю гривні в даному випадку", - додав аналітик.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"