Нескоординованість дій уряду та Нацбанку шкодить економіці
За умов відсутності належної координації уряд та Національний банк України часом здійснюють фіскальні та монетарні заходи із фактично протилежним впливом на економіку.
Про це заявив міністр економіки Богдан Данилишин у статті для тижневика "Дзеркало тижня".
"Значна проблема антикризової політики в умовах відсутності координації полягає в тому, що негативні наслідки у макроекономічній сфері, які уряд досить часто сприймає як помірну ціну досягнення інших пріоритетів, а тому не потребує їх подолання, спонукають НБУ до дій, спрямованих на корекцію макроекономічних наслідків урядової політики", - зазначив міністр.
У якості прикладу відсутності координації між урядом та НБУ Данилишин навів ситуацію, яка виникає при зростанні бюджетного дефіциту.
"Уряд виходить з допустимості та неминучості дефіцитного фінансування бюджету в умовах кризи, тому потребує активної позиції НБУ на ринку ОВДП. Проте Нацбанк, розглядаючи дефіцит як ключовий інфляційний ризик, здійснює синхронну антиінфляційну політику, зв'язуючи ліквідність і гальмуючи тим самим економічну активність", - констатував міністр.
На думку Данилишина, це створює вкрай несприятливу ситуацію в українській економіці.
"Виникає "вибухонебезпечна" фіскально-монетарна "суміш", за якої уряд напружує зусилля для належного фінансування бюджетних видатків як рушія внутрішнього попиту, а стерилізаційні операції Нацбанку обмежують спроможність пропозиції реагувати на виклики з боку попиту", - констатував міністр економіки.
При тому він зауважив, що репутація НБУ як прозорої фінансової інституції є далеко небездоганною.
"На додачу до неадекватної монетарної політики, навколо Нацбанку регулярно спалахують скандали, пов'язані з непрозорим розподілом рефінансування, селективним продажем валюти за пільговим курсом, підозрами у причетності до валютних спекуляцій тощо", - заявив Данилишин.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"