Думка експерта: Нотаріуси не поспішатимуть віддавати іпотечні застави банкам
Мін'юст спростив порядок вилучення іпотечної застави кредитором без суду через зменшення переліку умов, які надають право здійснити виконавчий напис нотаріусу. Напис на договорі іпотеки надає можливість кредиторам вилучати іпотечну заставу.
Юрист компанії Magisters Ярослав Олійник пояснив "Економічній правді", як нові зміни можуть позначитися на відносинах кредитора з позичальником.
"Якщо раніше нотаріус не міг зробити виконавчий напис про вилучення квартири до закінчення строку кредитного договору (він може укладатися на 15-20 років), то тепер, у разі підтвердження банком безспірності заборгованості, нотаріус підтверджує право банку відібрати житло за борги без суду, навіть якщо термін договору не закінчився", - роз'яснив він.
За його словами, ці правила вже діяли до набрання чинності наказом Мінюсту від 15 червня 2009 року.
Олійник вважає, що нічого принципово нового у цих змінах немає. Такі норми діяли й раніше. Очевидно, вказані зміни були внесені Мін'юстом під впливом банків, оскільки наказ Мін'юсту від 15 червня 2009 року обмежив банки у можливості вчинення виконавчих написів.
На думку юриста, суперечності виникають у визначенні терміну "безспірна заборгованість".
"Нотаріуси завжди робили виконавчий напис за наявності підтвердження безспірної заборгованості. Висновок про безспірність заборгованості нотаріуси приймали самостійно на підставі поданих їм документів", - стверджує експерт.
Олійник зазначає, що з наказом Мін'юсту від 15 червня 2009 року з'явився якісний критерій визначення безспірної заборгованості - закінчення терміну основного зобов'язання та іпотечного договору. Тепер його не буде, тому нотаріусам доведеться самим приймати рішення про безспірність заборгованості.
Він припускає, що нотаріуси будуть обережно користуватися цим своїм правом і спочатку будуть рекомендувати кредиторам вирішувати питання через суд. Однак надалі статистика вчинення виконавчих написів сягне минулих показників.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"