Думка експерта: Зміна облікової ставки не вплине на кредитний ринок
Рада Національного банку України 10 червня має намір провести засідання, на якому зокрема розглядатиметься доцільність зниження облікової ставки НБУ.
Нагадаємо, нещодавно парламенту запропонували законодавчим шляхом знизити облікову ставку Нацбанку з 12% до 5%.
За словами економіста Astrum Investment Management Олексія Блінова, на сьогодні рівень облікової ставки в Україні не є ключовим фактором, тому її зміна не призведе до фундаментальних зрушень в банківській системі.
"Навіть якщо ставку знизити до нулього значення, це абсолютно не означатиме підвищення доступності кредитних ресурсів. Зараз НБУ свідомо обмежує обсяги рефінансування. Переважна частина коштів на рефінансування надається в рамках програм фінансового оздоровлення банківських установ, а не звичайних ринкових операцій", - відзначив експерт.
За його словами, головною метою грошово-кредитної політики, зафіксованої як в існуючих її "Основних напрямках" так і в меморандумі з МВФ, є жорстке обмеження зростання монетарних агрегатів з метою стримулювання інфляції. Аналітик підкреслив, що саме тому і не варто очікувати від НБУ різкого зниження ставки до кінця цього року.
"Відповідно, можна законодавчо знижувати ставку і до 0%, але НБУ все одно не стане від цього активніше видавати кредити банкам - скоріше навпаки", - додав Блінов.
Він також відзначив, що зв'язок між обліковою ставкою і процентними ставками у вітчизняній банківській системі - мінімальний.
При цьому інфляція у річному вимірі складає на сьогодні 15%, тобто реальна облікова ставка сягає -3%. З цієї точки зорку, аргументація НБУ проти зниження ставки достатньо об'єктивна.
До того ж варто пам'ятати, що ключовим центром ухвалення рішень є не Рада, а правління НБУ.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"