Економісти думають, як пережити "інтенсивну терапію"

Середа, 24 червня 2009, 08:44

Євросоюз закликає політиків думати на пару кроків уперед і розробляти план виходу з кризи.

Комісар ЄС із монетарних справ Хоакін Алмунія закликає європейські уряди замислитись, як вони будуть вилучати величезні грошові маси з економіки, що починає одужувати, передає "Радіо "Свобода".

"Зараз настав добрий момент для того, щоб почати обговорювати, як організувати поступове вилучення фіскального та монетарного стимулу на той випадок, коли приватний попит почне давати більший внесок до зростання ВВП, ніж сьогодні. Ми не можемо дозволити собі вийти з цієї рецесії з великим дисбалансом, що може спровокувати наступну кризу", - зазначає Хоакін Алмунія.

На початку місяця до створення плану виходу з кризи закликали лідери "Групи Восьми", потім представники Європейського центрального банку.

 Окремо Міжнародний валютний фонд звернувся з таким же закликом і до Сполучених Штатів, які для подолання кризи щедро друкували гроші і звели відсоткові ставки практично до нуля.

Але, згідно з економічною теорією, такі дії ведуть до зростання інфляції. Це, на переконання багатьох економістів, набагато краще, ніж дефляція, але так само явище небезпечне, якщо воно вийде з-під контролю.

Лондонський аналітик Ніл Маккіннон зазначає, що ринки вже починають готуватися до нової післякризової реальності.

Реклама:

"Ринки прогнозують, що до кінця року відсоткові ставки піднімуться. І це означає, що вони вважають, що найгірше вже позаду", - каже він.

Але інші економісти дотримуються думки, що справжніх серйозних ознак того, що світова економіка вже перейшла "екватор кризи", ще немає. А отже, як говорить лондонська економістка Ванесса Россі, якщо уряди почнуть висмоктувати гроші з економіки занадто рано, то вони ризикують підштовхнути новий виток кризи.

"Дивно, що ми почали говорити про стратегії виходу, коли ми ще навіть не маємо незаперечних доказів того, що настає кінець рецесії. Нових зелених паростків ми ще не побачили", - зауважила Россі.

З іншого боку, економічні стратеги говорять, що мати добрий план ніколи не завадить, а застосувати його можна буде, коли настане відповідний момент.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама:
Підпишіться на наші повідомлення!