Україна має 15 днів для перегляду контрактів з "Газпромом"

Вівторок, 16 червня 2009, 12:27

Директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін заявляє, що НАК "Нафтогаз України" має лише 15 днів, аби встигнути внести зміни до газових контрактів з "Газпромом".

Про це експерт заявив в ефірі програми "По суті" на телеканалі "Перший громадський", повідомляє агентство "УНІАН".

"Я підкреслюю: для того, щоб звернутись до "Газпрому", залишилось 15 діб. Якщо уряд чи "Нафтогаз" не звернуться до "Газпрому", сплине час, за який можна звертатись щодо змін у підписаних контрактах", - заявив експерт.

Саприкін оцінив діючі контракти як такі, що містять суттєві загрози для України.

Реклама:

"Дійсно, частину пунктів контрактів з "Газпромом" потрібно змінювати, і тут президент правий. Припущені такі помилки, які професійні фахівці у газовій сфері не могли зробити", - сказав він.

На думку експерта, головна проблема полягає у несиметричності угод між сторонами.

"Якщо Україна не вибере повністю газ, вона згідно з контрактом має платити штрафи. Володимир Путін пообіцяв не застосовувати цю санкцію, однак жодного документу, де це підтверджується, на сьогодні немає. Якщо ця проблема буде реалізована, то це буде банкрутство компанії НАК "Нафтогаз". У зобов`язаннях "Газпрому" немає такого симетричного ведення контракту "качай або плати", - зауважив він.

"Були також помилки щодо прогнозування обсягів газу в поточному році. Можна було б замовити менше газу, а потім просити додаткові об`єми окремою угодою", - наголосив Саприкін.

Коментуючи протилежні думки президента Віктора Ющенка та прем'єра Юлії Тимошенко стосовно фінансового стану НАК "Нафтогаз", Саприкін зазначив: "Як завжди, істина знаходиться десь посередині. Дійсно, фінансовий стан НАК "Нафтогаз", м'яко кажучи, дуже поганий. Однак говорити про те, що українська газотранспортна система перейде в якісь приватні руки, поки що зарано, і держава не допустить цього".

"Однак проблем багато і, латаючи дірки, справа не вирішується, оскільки існуюча система газового ринку вже себе вичерпала. Він ("Нафтогаз") далі не може працювати без державних гарантій, що і відбувається в останні місяці. Колись ця система зірветься і будуть дуже погані наслідки. Треба цього не допустити", - підкреслив він.

Як відомо, підписані в січні 2009 року на період до 2019 року газові контракти надають кожній зі сторін право ініціювати перегляд окремих їх положень, зокрема, цін та обсягів поставок або транзиту.

При цьому обгрунтована вимога має бути подана у письмовій формі, після чого сторони зобов'язуються в 20-денний термін вступити у переговори, на які відводиться ще до трьох місяців.

У разі зміни обсягів поставок газу, така пропозиція має бути подана до 1 липня року, що передує року поставок.

Раніше українська сторона офіційно заявляла про зацікавленість у скороченні законтрактованих обсягів імпорту в 2009 році з 40 млрд. кубометрів до 33 млрд. кубометрів.

З 2010 року обсяг поставок, згідно з контрактом, повинен зрости до 52 млрд. кубометрів щорічно.

Президент Віктор Ющенко неодноразово наголошував на необхідності перегляду січневих контрактів.

У вівторок делегація НАК "Нафтогаз України" на чолі з першим заступником голови правління Ігорем Діденко вилетіла до Москви для обговорення можливості внесення змін і доповнень до угоди про постачання і транзит природного газу.

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама:
Підпишіться на наші повідомлення!