Кошти від продажу "кіотських" квот підуть на поліпшення екології
Кошти, які Україна отримає від Японії в результаті підписання договору про продаж українських квот на викиди вуглекислого газу в атмосферу, повинні бути вкладені в зелені інвестиції.
Про це в інтерв'ю газеті "Дзеркало тижня" сказав голова Національного агентства екологічних інвестицій Ігор Лупальцов, який підписав договір з японською стороною.
У результаті переговорів Україна підписала договір на 30 млн. тонн квот на викиди шкідливих речовин (AAU) з NEDO - японською державною компанією, яка займається фінансуванням нових технологій в Японії.
Голова Національного агентства екологічних інвестицій нагадав, що це перша у світі угоду такого масштабу.
Договір буде реалізовуватися двома траншами по 15 млн. тонн - в 2009 і 2010 роках.
"Усі гроші ми зобов'язані під контролем Японії направити в проекти, які дозволять реально скоротити викиди до 2012 року. Це означає, що AAU - вже не товар, а можливість залучити кошти, за які потім потрібно буде відзвітувати. Якщо ми, отримавши ці гроші, не направимо їх в проекти по скороченню виборосов СО2, то в 2012 році Японія не зарахує нам так зване озеленення і їх доведеться повернути ", - пояснив Лупальцов.
Голова Національного агентства екологічних інвестицій розповів, що для отримання цих коштів в Україні, за ініціативою Світового банку і європейської спільноти, була розроблена схема зелених інвестицій.
Вона складається з ланцюжка постанов (понад 25) уряду та понад 40 наказів самого агентства, що визначають, за якими критеріями ці проекти відбираються.
"Ми змогли переконати японців укласти договір тільки тому, що показали їм розроблену схему зелених інвестицій. У ній було все: і порядок відбору проектів, і які це проекти, як і ким вони будуть контролюватися", - підкреслив Лупальцов.
Він розповів, що серед проектів є такі, які спрямовані на скорочення викидів парникових газів, на вирішення проблеми чистої питної води для України, на реабілітацію сміттєвих звалищ, модернізацію газотраснпортних мереж.
Зокрема, за його словами, перший транш піде на модернізацію системи теплокомуненерго.
"Уряд оголосив про зниження споживання газу і про впровадження альтернативних видів палива, зокрема біопалива, в бюджетних установах: школах, дитячих установах, лікарнях. Міністр ЖКГ Олексій Кучеренко підписав кілька меморандумів з японськими компаніями на постачання за ці гроші обладнання. Це привнесе в ЖКГ передові японські технології", - уточнив Лупальцов.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"