Українські товари виключають з країн СНД
Товарообіг з пострадянськими країнами значно знизився.
Найбільше падіння товарообігу України в січні відбулося з країнами СНД, у меншій мірі - з країнами Європи та Азії, пише видання "Комерсант-Україна" з посиланням на Держкомстат.
Однак така динаміка тимчасова - введення 13-відсоткового мита знизить обсяг імпорту в цілому, але не позначиться на поставках з країнами СНД, з якими в України зона вільної торгівлі, упевнені експерти.
У січні вперше з лютого 2005 року в Україні було зафіксовано позитивне сальдо зовнішньотоварних операцій - 397,8 млн. дол.
Ще два тижні тому Міністерство економіки, посилаючись на дані Держмитниці, заявляло про торговий дефіцит в січні розміром 637,8 млн.дол.
За розрахунками, профіцит склав 400 млн. дол. Такий показник був досягнутий завдяки тому, що темпи зниження обсягів імпорту (-56%, до 2,04 млрд. дол.) виявилися значно більшими темпів падіння обсягів експорту (-34,5%, до 2,44 млрд. дол.).
Найбільше зниження товарообігу зафіксовано з країнами СНД: експорт знизився на 53,1%, імпорт - більш ніж втричі (-68,5%). Набагато меншим виявився спад товарообігу з європейськими (експорт знизився на 27,5%, імпорт - на 44,3%) і азійськими країнами (експорт - на 30,5%, імпорт - на 50%).
Імпорт з Північної та Південної Америки впав всього на 11,7%, експорт - на 48,4%. Зріс товарообіг України з країнами Африки, Австралії та Океанії. Позитивне торговельне сальдо країна не отримала тільки з країнами Америки (- 55,5 млн. дол.) та Австралії (- 0,03 млн. дол.).
Різке падіння товарообігу з країнами СНД експерти пояснюють зниженням імпорту газу, якого в січні надійшло на 197,7 млн. дол., що більш ніж учетверо менше показника січня 2008 року.
Одночасно скоротився машинобудівний український експорт до Росії і країн СНД.
"Ми експортуємо продукцію машинобудування, попит на яку в умовах зниження обсягів інвестування різко падає", - відзначила аналітик ІК Dragon Capital Олена Бєлан.
За словами Бєлан, невелике позитивне сальдо з країнами СНД в січні (42 млн. дол.) означає, що збільшення імпорту газу з лютого знову зробить сальдо негативним.
Як розповів прес-секретар НАК "Нафтогаз України" Валентин Землянський, у лютому НАК закупила газ на суму 360 млн. дол. і в березні очікується аналогічний обсяг закупівель.
З іншими регіонами в України сальдо торговельного балансу може покращитися.
"Зниження обсягів кредитування та вступ в силу 13-відсоткової надбавки на ряд імпортних товарів призведе до ще більшого зниження обсягів імпорту. А позитивна динаміка роботи української промисловості в лютому дозволяє очікувати невелике зростання обсягів експорту", - відзначила аналітик центру Best Світлана Таран.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"