Незважаючи на витрати на медицину, смертність в Україні зростає
За останні 6 років витрати на охорону здоров'я виросли у понад 4 рази, при цьому споживання ліків виросло втричі, а смертність в абсолютному обчисленні - на 2%.
Такий висновок демографічного звіту ООН, якщо узагальнити результати діяльності української охорони здоров'я за цей період, пише "Дєло".
Основними джерелами фінансування української медицини є Державний і місцевий бюджети. Причому 80% коштів виділяються саме з місцевих бюджетів.
Починаючи з 2001 року, бюджетне фінансування медицини збільшилося з 5,4 млрд до 21,1 млрд грн торік. Але кількість лікарів на 10 тис. осіб населення залишається незмінною - близько 50-ти.
На думку голови громадської ради при Міністерстві охорони здоров'я Олега Мусія, скільки не вкладати грошей у медицину, від цього вона кращою не стане.
На його думку, це відбувається через неефективний розподіл коштів бюджету, а також через відсутність системи охорони здоров'я як такої.
"За 17 років усі галузі нашої країни зазнали змін, окрім медичної. Тут і далі залишається модель, створена за СРСР. Залишилася централізована система управління, коли все перебуває в одних руках МОЗу, строга система фінансування, відомчість, яка призводить до розпорошеності бюджетних коштів", - вважає Мусій.
Директор Департаменту економіки і фінансів МОЗу Лариса Карамушка стверджує, що, за мінімальними розрахунками, медичній сфері України потрібно мінімум 40 мільярдів гривень щорічно.
Відповідно до інформації, яку надало "Дєлу" Міністерство охорони здоров'я, на зарплату лікарів іде близько 70% усіх виділюваних із бюджету коштів. На закупівлю медичного устаткування - 6%, а на закупівлі медикаментів і лікувальних засобів - 11%.
Однак, за словами віце-президента Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів Віктора Сердюка, реально з цих виданих на заробітні плати лікарів коштів 55% витрачається на сплату житлово-комунальних витрат та інше.
Європейська обсерваторія зі справ охорони здоров'я у своїх матеріалах, присвячених медицині в Україні, зазначає, що якщо враховувати неофіційність багатьох платежів громадян, то на частку населення припадає 50% усіх витрат на охорону здоров'я.
"Ще одна сфера охорони здоров'я, яка просто викачує з громадян гроші, це фармацевтика", - пише "Дєло", зазначаючи, що представники різних фармацевтичних компаній "щодня підкуповують лікарів, щоб ті виписували рецепт на конкретні ліки, ще й досить дорогі".
За інформацією видання, якщо в 2002 році населення в приватному порядку купило ліків на 4,4 млрд грн, то в 2007-му - на суму близько 12 млрд. Зараз в Україні працюють 11,2 тис. аптек (із них у держвласності - 2670), а також близько 6 тис. аптечних кіосків.
Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"