Уряд хоче забрати у ЖЕКів усі новобудови

Понеділок, 22 січня 2007, 12:03 -

Кабмін пропонує Верховній Раді зробити обов'язковим створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків у новобудовах.

Відповідна пропозиція знаходиться в законопроекті, що підготувало Міністерством будівництва. З огляду на безуспішний досвід по створенню добровільних кондомініумів, що у перспективі цілком замінять ЖЕКи, у Кабміні вирішили заганяти громадян у прогресивні об'єднання примусово.

Як зазначають автори законопроекту, житловий фонд в Україні сьогодні складає 1,03 млрд. кв. метрів, з них 88% - це частка (у т.ч. приватизоване) житло.

"Принцип добровільності гальмує процес створення об'єднань і дає можливість мешканцям будинку ухилятися від обов'язків по його утриманню", - значиться в пояснювальній записці. І одразу пропонується поступово переходити на цілком обов'язкові об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) - як у Норвегії, Данії, Німеччині, Нідерландах, Швейцарії, Польщі, Угорщині, Чехії і Казахстану.

Відповідно до принципу ОСББ, мешканці будинку створюють окрему юридичну особу, що закуповує послуги - від опалення до реконструкції приміщень і вивозу сміття. Вважається, що згодом ОСББ замінять ЖЕКи, а наближеність громадян до тих, хто відповідає за їхнє побутове благополуччя, поліпшить якість послуг.

Як усе це позначиться на квартплатах - питання спірне. У деяких ОСББ, що вже працюють в Україні, пряме утримання будинків виявилося заняттям не з дешевих, однак майже в половині інших випадків свої витрати, включаючи оплату всіх послуг ЖКГ, громадяни навчилися здешевлювати.

Крім того, прихильники ОСББ стверджують, що в реальні тарифи ЖКГ держава сьогодні закладає не тільки собівартість послуг, але і неефективне управління, втрати тепла, води та електрики і крадіжки на рівні як ЖЕКів, так і державних монополістів.

Нині в країні працює близько 5 тис. ОСББ, що охоплюють близько 6% від загальної кількості будинків. Найбільша кількість об'єднань зареєстрована в Миколаївській області (чверть від загальної кількості), з міст - у Бердянську, де відзначено їхній позитивний вплив на якість послуг і на рівень оплати.

Як зазначає віце-прем'єр Володимир Рибак, відповідно до недавніх підрахунків його відомства з однієї умовної гривні, що кожен житель України сьогодні платить ЖЕКу, як мінімум 70 копійок іде на виплату заробітних плат співробітникам житлових контор. Усього за послуги ЖКГ жителі України платять близько 12 млрд. грн. щорічно.

"Экономические известия"

Реклама:

Читайте нас також у Telegram. Підписуйтесь на наші канали "УП. Кляті питання" та "УП. Off the record"

Реклама: