Робота зі стягнення проблемної заборгованості в державних банках

Робота зі стягнення проблемної заборгованості в державних банках

PROMOTED.
Вівторок, 31 жовтня 2023, 16:00
Член Правління Укрексімбанку

"Робота зі стягнення проблемної заборгованості в державних банках завжди була надзвичайно ускладнена, а повномасштабне вторгнення рф спричинило додаткові обмеження та складнощі.

Однак, банк стійко пройшов перший рік війни, адаптувався до нових реалій роботи в невизначених умовах, встановивши досить високі планові показники з врегулювання проблемної заборгованості.

Як результат, за 10 місяців 2023 року профільна команда банку забезпечила погашення NPL на суму понад 2 млрд грн, що є рекордним показником за всю історію існування Укрексімбанку.

Погашення NPL дало майже 1,5 млрд грн чистого прибутку. Для порівняння — за аналогічний період довоєнного 2021 року банку вдалося стягнути проблемної заборгованості на суму 1,7 млрд грн, а вплив на фінансовий результат банку становив 403 млн грн", — зазначив Член Правління Укрексімбанку Дмитро Каплюк.

Робота з NPL: рекордна в історії банку сума погашення NPL у 2023 році

Найгострішою проблемою банків із початку великої війни є тенденція до збільшення обсягів проблемних кредитів, яка викликана окупацією територій, зупинкою діяльності позичальників та втратою заставного майна.

Звісно, війна вплинула й на кредитний портфель Укрексімбанку. З початку 2022 року частка проблемних кредитів у Банку збільшилась на 11 млрд грн.

Станом на 1 жовтня 2023 року обсяг портфеля проблемних кредитів становив 137 млрд грн. При цьому, значна частка проблемних кредитів — це валютні кредити, видані ще у 2007 — 2008 роках, обсяг накопиченої курсової різниці в NPL портфелі становить майже 72 млрд грн.

Аналіз проблемних кейсів та перспектив стягнення свідчить про те, що більша частина NPL портфелю не має перспектив щодо погашення, у зв’язку з чим була списана за рахунок сформованого резерву.

Отже, на сьогодні, балансовий портфель проблемних кредитів становить майже 38 млрд грн, 20% з яких — це заборгованість боржників, що перебувають у процедурах банкрутства, а в загальному портфелі NPL ця цифра сягає більш ніж 60%.

Вдосконалення законодавчого поля для захисту інтересів кредиторів, зокрема державних банків

Врегулювання проблемної заборгованості таких боржників — це досить складний та довготривалий процес, оскільки недобросовісні дії боржників та наявні недоліки в законодавстві, призводять до затягування процедур банкрутства та дають змогу боржникам уникати відповідальності.

Неефективність нинішньої процедури банкрутства, передбачена Кодексом України з питань банкрутства, призводить до того, що середній строк стягнення заборгованості в процедурах банкрутства становить приблизно 7 років, а рівень рекавері (базуючись на історичних даних Банку) не більше 60%.

"Зважаючи на це, Укрексімбанком ведеться активна робота в напрямку внесення змін до законодавства України, зокрема, до Кодексу України з питань банкрутства.

Так, протягом 2023 року банком було проведено обговорення наявних проблем у законодавстві в межах професійної спільноти FinClub Ukraine, направлено відповідні пропозиції до Національного банку України, Кабінету міністрів України, Міністерства юстиції України тощо.

За ініціативою Асоціації українських банків відбувся круглий стіл на тему "Недоліки процедури банкрутства в Україні і їх вплив на рівень NPL в банківській системі", де Укрексімбанком було запропоновано 12 змін до Кодексу України з питань банкрутства", — зазначає Дмитро Каплюк.

Не завдяки, а всупереч: виклики з якими Банк впорався

Яскравим прикладом неефективної нинішньої процедури банкрутства є кейс ТОВ "Айс Термінал". Заставне майно боржника було реалізовано на аукціоні за ціною у 10 разів нижчою від ринкової вартості майна.

Робота зі стягнення заборгованості за цим кейсом велась банком понад 10 років. З метою посилення юридичної позиції банку та оскарження результатів торгів, на яких майно було реалізовано за заниженою вартістю, банком було залучено акредитовану юридичну компанію.

Це дало свій результат — аукціон 2019 року в справі про банкрутство ТОВ "Айс Термінал" було визнано недійсним, а в червні 2023 року проведено новий аукціон, за результатами якого, заставне майно було реалізовано за ціною, що у 12 разів вище — 404 млн грн.

Ще один кейс, за яким Банком було забезпечено погашення NPL заборгованості на суму понад 200 млн грн — це банкрутство ПрАТ "Укрпідшипник".

Починаючи з 2021 року ліквідатором чинилися перешкоди в реалізації заставного майна на умовах, погоджених банком. У 2023 році суди першої та апеляційної інстанції підтримали правову позицію державного банку та визначили умови продажу заставного майна.

У результаті — заставне майно було реалізоване на першому аукціоні та з підвищенням ціни більш ніж на 40%.

Майже 20 млрд грн балансового NPL портфеля — це реструктуризовані кредити та заборгованість позичальників, бізнес яких постраждав від війни. З такими боржниками банк обрав стратегію добровільного врегулювання заборгованості, яка не має тиску на бізнес.

Умовами добровільного врегулювання заборгованості скористались великі системно важливі для економіки України компанії, що зазнали впливу війни, зокрема, компанії, що обслуговують оборонну промисловість країни, сільськогосподарські виробники та зернотрейдери.

Це дозволило зберегти діяльність позичальників, яка є вкрай важливою для підтримки економіки України, та не допускати прострочення заборгованості перед Банком. 

Саме тому Банк пішов на зустріч одному з найбільших позичальників, який постарждав від широкомасштабного вторгнення та планує до кінця 2023 року завершити реструктуризацію заборгованості ТОВ СП "Нібулон". Банком було проведено велику роботу з боржником щодо погодження умов та структурування угоди про реструктуризацію.

Вчасно проведені реструктуризації сприяли відновленню обслуговування заборгованості боржниками, недопущенню погіршення якості кредитного портфеля та покращенню фінансового результату Банку (згідно з оцінками Банку сума збитків, пов’язаних із непроведенням реструктуризацій, склала б на 5 млрд грн більше).

Починаючи з 2021 року, державні банки почали використовувати новий інструмент врегулювання NPL заборгованості — продаж боргу. Укрексімбанк, один із перших серед державних банків, провів декілька англійських та голландських аукціонів.

Однак, у 2023 році, заважаючи на скорочення інвестицій в економіку країни, низький попит на "погані" активи, невизначеність подальших бойових дій на території України, банком було змінено вектор у роботі з проблемною заборгованістю.

Так, Банк перейшов до активних дій у примусовому стягненні проблемної заборгованості у виконавчому провадженні та процедурах банкрутства боржників.

Як результат, завдяки активним діям Банку було досягнуто значних результатів у процедурах примусового стягнення заборгованості, що дало більш ніж 600 млн грн погашень.

"Кодекс України з процедур банкрутства наразі не забезпечує захист інтересів кредиторів, а дає можливість недобросовісним боржникам використовувати банкрутство як інструмент уникнення своїх зобов’язань щодо сплати боргів банкам.

Нажаль, у державних банках це досить часті випадки, коли боржники уникають відповідальності, завдаючи збитків державі. Наприклад, за кредитом автохолдингу "Ніко" судові процеси про стягнення заборгованості в сумі більш ніж 800 млн грн, тягнуться з 2021 року.

Щоб не сплачувати борги державному банку, боржник вдається до банкрутств за угодами з ознаками фіктивності, затягує судові процеси. Саме тому, зміни до Кодексу України з процедур банкрутства зараз є надзвичайно важливими",— підсумував Члена Правління Укрексімбанку Дмитро Каплюк.

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об'єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції "Економічної правди" та "Української правди" може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.