В "Укроборонпромі" "зрада": чистий дохід зріс на 9 мільярдів
Після виходу новини з коментарем голови експертної організації StateWatch Гліба Канєвського про звищені витрати ДК "Укоробронпром" до редакції ЕП звернулись представники держкомпанії з проханням надати їм можливість висловити свою позицію з цього приводу. Нижче колонка радника генерального директора ДК "Укроборонпром" з їхніми аргументами.
Недавно інформаційний простір країни збагатився коментарем члена організації StateWatch Гліба Каневського щодо економічних показників ДК "Укроборонпром".
Він пояснив зростання витрат держконцерну на собівартість продукції на 44% єдиною причиною: завищенням цін на запчастини у три-чотири рази.
"Причина того, що витрати на собівартість товарів "Укроборонпрому" синхронно зростають з доходами, може критися у штучному завищенні цін у три-чотири рази на запчастини до відремонтованої техніки, про що були численні журналістські розслідування", — наголосив Каневський.
Така оцінка необґрунтована і суперечить дійсності. "Укроборонпром" у 2018 році отримав 37,6 млрд грн чистого доходу від реалізації продукції, виробленої на своїх підприємствах. Цей показник в середньому на 32%, 9,2 млрд грн, перевищує досягнення 2017 року. В окремих дивізіонах зростання перевищувало 100%.
Приміром, чиста виручка виробників високоточної зброї та боєприпасів збільшилася з 2,7 млрд грн до 5,8 млрд грн, а підприємств РЛС, радіозв'язку та спеціального приладобудування — з 2,3 млрд грн до 3,4 млрд грн.
Витрати на собівартість продукції справді зросли в середньому на 44% порівняно з попереднім роком. Причини очевидні. Найбільший відсоток у собівартості мають витрати на сировину, матеріали, деталі та напівфабрикати (31,5% у 2018 році), а також поточний ремонт та утримання споруд (49% у 2018 році).
Аби усвідомити природу й амплітуду цінових стрибків, приміром, на сировину, наведу дві позиції. У грудні 2018 року маріупольський виробник сталі марки "71", яку споживають бронетанкові підприємства "Укроборонпрому", підняв ціну на 77%.
А на заводі з Лозової (ЛКМЗ) з квітня 2017 року до квітня 2018 року збільшили вартість звареного корпусу БТР на 56%. Загальновиробничі витрати концерну щороку зростають з огляду на фізичну зношеність підприємств.
Доводиться витрачатися на оновлення й модернізацію верстатного парку. Цьому сприяє недостатня завантаженість заводів в рамках державного оборонного замовлення, яким Міноборони не тішить заводи "Укроборонпрому".
Візьмемо іншу статтю видатків: зарплату персоналу та оплату енергоносіїв. За даними Держстату, середня зарплата у 2018 році зросла на 20,5%. На підприємствах "Укроборонпрому" платити фахівцям стали більше, ніж в середньому по країні, — на 25% порівняно з попереднім роком.
Тарифи на електроенергію та газ у 2018 році зросли відповідно на 14% та 43,6%. Ці та інші витрати і вплинули на зростання у 2018 році собівартості продукції "Укроборонпрому". Працівникам підвищують зарплату, у партнерів купують деталі, цехи й устаткування ремонтують, приміщення освітлюють та опалюють.
Єдиний аргумент Гліба Каневського про так зване підвищення концерном цін на запчастини для Міноборони юридично нікчемне і не витримує критики.
Військове приймання Міноборони затверджує кожен етап виконаних робіт і куплених запчастин. З огляду на не найкращі взаємини концерну з цією інституцією, там за жодних умов не підвищили б ціни в озвучених масштабах.
Прикро, але 99% ЗМІ поширили саме таку інформацію, не намагаючись її перевірити чи хоча б отримати коментар "Укроборонпрому". Ми відкриті до співпраці, адже зацікавлені, аби діяльність стратегічної для держави галузі, де працюють до 100 тис спеціалістів, коментували справжні експерти з достатнім рівнем знань. Аби згодом не доводилося спростовувати чергові fake-news.