Що змінить новий Кодекс про банкрутство?
Півтора роки роботи над Кодексом з процедур банкрутства дали результат – 237 голосів "за" у сесійній залі парламенту вчора.
Український бізнес отримав потужний стимул для розвитку і залучення інвестицій, причому зміни стосуються як великих компаній, так і фізичних осіб.
У цій колонці коротко поділюся тим, у чому його головні переваги і що саме він змінює.
По-перше, йдеться про вищий рівень захисту права кредиторів, в тому числі заставних. Активи боржників продаватимуться через онлайн-платформи, що забезпечить прозорість та максимально високу ціну відчуженого майна.
До того ж, підвищується рівень відповідальності менеджменту підприємства-боржника за невжиті заходи для попередження банкрутства.
Також Кодекс надає можливість визнати недійсними правочини майнового характеру боржника з пов’язаними особами впродовж останніх трьох років, що передували відкриттю процедури банкрутства.
Крім того, кредитори зможуть брати участь в обранні арбітражного керуючого, який матиме регулярно звітувати перед ними про фінансовий стан боржника.
Завдяки захищеності прав кредиторів в Україні стане можливим відновлення кредитування, на яке дуже чекає бізнес і яке забезпечується зокрема через спрощений механізм звернення стягнення на заставлене майно.
По-друге, згідно з попередніми підрахунками очікується, що прийняття Кодексу може допомогти Україні суттєво поліпшити позицію в рейтингу Doing Business Світового банку – в загальному заліку та за показником "Вирішення неплатоспроможності".
При цьому до прийняття Кодексу Україна подекуди демонструвала найгірші результати, наприклад, з ефективності процедури банкрутства, її вартості та тривалості.
По-третє, Кодексом вдосконалюється процедура корпоративного банкрутства. Завдяки її спрощенню банкрута можна буде продати як працюючий бізнес.
Сама процедура значно прискориться за допомогою скорочення підстав для касаційного оскарження (зараз в Україні вона триває в середньому 2,9 року, тоді як в інших країнах Східної Європи - 2,3 року) і подешевшає (середня вартість процедури банкрутства в Україні зараз – до 40% вартості бізнесу, тоді як в сусідніх по регіону державах– до 13%).
Крім того, має зрости фінансовий результат і обсяг відшкодування в кінці процедури. Зараз середній показник фінансового результату в Україні становить 9%, а в Східній Європі - 38%.
По-четверте, Кодекс запроваджує інститут банкрутства фізичних осіб, надаючи фінансово неспроможним особам можливість для рестарту та цивілізованого врегулювання питання проблемних іпотечних кредитів в іноземній валюті.
Їх можна буде реструктуризувати за умови, що кредитна заборгованість виникла до того, як Кодекс набув чинності.
Кодекс означає позитивні зміни і з точки зору інвестиційного клімату. Після його вступу в дію правила ведення бізнесу, зокрема в частині банкрутства, стануть прозорішими і зрозумілішими для інвесторів, що вже працюють в Україні або планують розпочати діяльність.
Для останніх він також дасть можливість краще прогнозувати розвиток бізнесу в майбутньому.