Невдалий старт
Cценарій розвитку економіки на наступний рік
закладається у бюджетній декларації. Розробка цього документу — це перший крок у підготовці бюджету.
Бюджетну декларацію Мінфін виписав на базі оптимістичного сценарію розвитку економіки, який надало Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Так, зростання ВВП планується на рівні 3%, курс - 27,2 гривні за долар, інфляція — 8,1%.
Опитаними ЕП економістам прогнози уряду здаються "помірно-оптимістичними". Вони прогнозують зростання ВВП, однак щодо того яким саме воно буде, думки експертів розходяться.
"Драйвером економічного зростання в наступному році стане відновлення інвестиційної активності. Поточний рік в цьому зв’язку буде показовим. Якщо влада продовжить реформи, можна буде розраховувати на поступовий перехід до інвестиційної моделі економічного зростання, а не до повернення до старої сировинно-споживчої", — вважає головний економіст Dragon Capital Олена Білан.
Перспективи економічного зростання мають високий ступінь невизначеності та залежать від того, як розвиватиметься конфлікт на сході, та від того, чи зможе влада за тих умов забезпечувати реалізацію реформ, потрібних у багатьох сферах.
"Подальші реформи в банківському секторі також мають забезпечити можливість поступового відновлення кредитування. В середньостроковій перспективі темп економічного розвитку може зрости до 3-4%. Однак ризики до цього прогнозу є значними, зокрема, ескалація конфлікту, подальше погіршення ситуації на зовнішніх товарних ринках і труднощі з реалізацією реформ в умовах політичної нестабільності", — йдеться в економічному огляді Всесвітнього Банку.
Напередодні свій прогноз щодо зростання української економіки у 2016 році погіршив Міжнародний валютний фонд - з 2% до 1,5%.